A tó és a barátság – Őszi teendők és feladatok a kertben


Vannak helyek a kertben, amelyek valamiért különlegesebbnek tűnnek, és a szívemhez nőnek. A tavunk éppen ilyen hely. Bár még csak egy éve kezdtem el a növényeket beültetni köré, már most a kedvenc fókuszpontommá vált. Ritkán készítek róla fotókat, mert még mindig formálódik, növekszik, de a szépsége már most is lenyűgöz. A tó partján üldögélve élvezhetem a csendes pillanatokat, amit ez a kis vízfelület ad – itt mindig otthon érzem magam.

Tavaly nyáron, Balatonfüreden tett látogatásunk során Evelin barátnőmmel betértünk a kedvenc lakberendezési boltunkba. Kávézás után sétálgattunk, és amikor beléptünk az üzletbe, egy különleges dekoráció azonnal felkeltette a figyelmünket: egy elegáns fém gém. Nem kellett sokáig gondolkodnom – tudtam, hogy csodásan fog mutatni a kertünkben. Gábor már hozta is, papírba bugyolálva, hogy bírja az utat hazáig. Megbeszéltük, hogy a nagy szikla mellé kerül majd, ahonnan a házból is rálátunk. Így lett a gém a kertünk új lakója, aki őrzi a tó nyugalmát.

A hetek teltek, és egy kellemes nyári kerti partit szerveztünk, amelyre Evelin és Atti is hivatalosak voltak. Amikor megérkeztek, egy hatalmas csomagot adtak át. Amikor kibontottam, örömömben szinte kiugrottam a bőrömből – a gém párját kaptam ajándékba tőlük! Most már ketten őrködnek a tó felett. Ezek a csodás madarak mindig emlékeztetnek arra, milyen nagy kincs a barátság, és mennyit jelentenek ezek a figyelmességek, amelyek szebbé teszik az életünket.


Ahogy az ősz közeledik, elérkezik az ideje a tó téliesítésének is. A tó körüli őszi feladatok elvégzése nemcsak esztétikai, hanem funkcionális szempontból is fontos. Az alábbiakban összegyűjtöttem a legfontosabb teendőket, hogy tavunk továbbra is szép és egészséges maradjon a hideg hónapokban is.

Még több kertészkedési tipp és praktika vár Rád! Csatlakozz a kertbarát közösségünkhöz – lépj be vagy regisztrálj, és nézd meg a a blogbejegyzés folytatását, hogy együtt zöldüljünk! 

1. Az első lépés, amit az ősz teljes időszakában el kell végeznünk, az a szennyeződések eltávolítása. Távolítsuk el a víz felszínén lévő faleveleket, növényi szárakat, a halak ürülékét és egyéb törmelékeket. Ezek az anyagok gyorsan bomlásnak indulnak, ami károsíthatja a tó vízminőségét és élővilágát. A tisztítást ne korlátozzuk csupán a víz felszínére, hanem a mélyebb rétegeket is ellenőrizzük.

Speciális eszközök használata: Használjunk kerti tóporszívót, mint például az Ubbink Vacu Pro Cleaner, amely hatékonyan eltávolítja a tó alján lerakódott élelemmaradékokat, iszapot és egyéb szennyeződéseket. A tó tisztításához javasolt legalább évente egyszer elvégezni ezt a feladatot, hogy megelőzzük a víz minőségének romlását.


2. Ősszel, amikor a vízhőmérséklet tartósan 18 °C alá csökken, halainknak alacsonyabb fehérjetartalmú tápot adjunk. Kezdetben keverjük a nyári tápot az őszi táppal, és fokozatosan álljunk át az őszire, amint a vízhőmérséklet 15 °C alá esik. Amikor a hőmérséklet 9-10 °C alá csökken, már ne etessünk, mivel a halak emésztése lelassul; kivételt képeznek a tok és viza, akiknek a téli időszakban folyamatosan biztosítanunk kell jó minőségű süllyedő toktápot.


3. Adagoljunk őszi, hideg vízhez való hasznos baktériumkultúrát és iszapfalókat a tóvízhez. Ez a keverék baktériumokat és enzimeket tartalmaz, amelyek felgyorsítják a tóban zajló kémiai és biológiai folyamatokat, lebontják az iszapot, elpusztult algákat és leveleket, így biztosítva a téli időszak egészséges vízminőségét.

Ezen kívül adhatunk a tóvízhez sót, mivel ez védőréteget képez a halak nyálkahártyáján, segíti az ozmózis nyomás kiegyenlítését, és csökkenti a nitrit mérgező hatását. Az ajánlott adag 0,5-1,0 kg só / m³ víz.

A halak télen nagyobb veszélynek vannak kitéve bakteriális és parazita fertőzéseknek, mivel hibernáció alatt legyengül az immunrendszerük. Javasolt, hogy a téli időszak előtt két hónappal kezeljük a halakat külső paraziták és baktériumok ellen, s végezhetünk tófertőtlenítést is.

Tartsunk folyamatos léket a tóban télen, hogy oxigént biztosítsunk és eltávolítsuk a szén-dioxidot és egyéb gázokat. A legjobb megoldás a tófűtő vagy léktartó eszköz használata. Ha még nincs nagyon hideg, légpumpa is segíthet a lék fenntartásában. Ügyeljünk arra, hogy a levegőztető követ ne helyezzük 30-40 cm-nél mélyebbre, mert az felkeverheti a víz rétegeit.


4. Növények kezelése

Növények metszése és eltávolítása: Ősszel a vízinövények, mint a hínárok, vízi menta és gyékény, elkezdenek sárgulni és elrohadni. Alaposan metsszük meg ezeket a növényeket, hogy minimalizáljuk a vízbe kerülő szerves anyagokat, amelyek ronthatják a vízminőséget és veszélyeztethetik az áttelelő halakat.

Hínárok: A hínárokat a vízbe nyúlva, hosszú száruknál fogva kihúzhatjuk. Ezzel biztosítjuk, hogy a növények ne terjedjenek el túlzottan a tóban. Bátran ritkítsunk és szelektáljunk!

Vízi menta: Az ősz végére a 2 méteres nagyságot  is elérheti. A víz felszínén lebegő részeket távolítsuk el, az indákat pedig vágjuk le és húzzuk ki.

Gyékény: A víz alatti részek ősz végére már puhák és rohadásnak indulhatnak. Törjük le őket tőből, vagy vágjuk le, de hagyhatunk néhány levelet, amelyeket tavaszig megtartva új hajtásokat nevelnek.

Trópusi növények: A hideg időjárást nem bírják ki, így például  a vízijácintot és a kagylótutajt el kell távolítani a tóból, és teleltetni kell őket. Próbálkozhatunk az átteleltetéssel egy akváriumban, vagy hatalmas dobozokba, vízbe téve a garázsban. Csak arra figyeljünk, hogy világos helyre tegyük őket.


5. Szűrő és egyéb berendezések karbantartása

Szűrő karbantartás: Amikor a vízhőmérséklet 6-8 Celsius fok alá csökken, állítsuk le a szűrőt. Vegyük ki, és alaposan tisztítsuk meg. Szedjük szét, mossuk ki a szűrő minden részét, majd szárítva tegyük el a télre. Használjunk natúr tisztítószereket, hogy elkerüljük a víz szennyezését tavasszal.

További berendezések: Az UV lámpákat, világítást, vízeséselemeket és egyéb berendezéseket is tisztítsuk meg és szárítsuk ki. Tároljuk ezeket is száraz, fagymentes helyen, hogy megőrizzük működőképességüket a következő szezonra.


6. Általános karbantartás és előkészületek

Környezeti ellenőrzés: Az őszi időszakban érdemes áttekinteni a tó körüli területet is. Tisztítsuk meg a köveket és sziklákat, és készítsük elő a területet a közelgő téli hónapokra. Ellenőrizzük, hogy a dekorációk, mint a kert díszítései és berendezései, megfelelő állapotban vannak-e, és végezzünk el minden szükséges javítást, vagy csomagoljuk el őket a tavaszra.

Az őszi tó karbantartása nemcsak esztétikai, hanem funkcionális szempontból is fontos. Az alapos előkészületek révén biztosíthatjuk, hogy tavunk egészséges maradjon a hideg hónapokban, és tavasszal ismét szépségében pompázhasson. Ahogy a gémek és a barátság emlékeztetnek minket az élet apró örömeire, úgy a gondosan karbantartott kert és tó is mindig új lehetőségeket és kihívásokat rejt, amelyekkel közelebb kerülhetünk a természethez és saját magunkhoz egyaránt.


Egy csendes vasárnap reggel a kertben – gondolatok az ősz közeledtével